جغرافیای آنتالیا ترکیه

جغرافیای آنتالیا ترکیه

آنتالیا در سواحل دریای مدیترانه واقع در خلیج فارس در جنوب منطقه شبه جزیره آناتولی است و مرتفع ترین ناحیه آنتالیا ترکیه می باشد.لبه جنوبی خلیج آنتالیا باز است با سه لبه دیگر که توسط کوه پوشیده شده از درخت بسیار بلند و انبوه که تقریبا شروع آن از دریا و انتها آن به کوتاه میرسد. این کوه به غرب خلیج آنتالیا و به شمال و شمال شرقی کوه توروس واقع شده است.ساختار این کوه از سنگ آهگ با سیستم آلپاین متصل شود.با توجه به ساختار آهک این کوه برای تشکیل carstic مناسب هستند.بنابراین بسیاری از غارها کوچک و بزرگ در قسمت های مختلف این منطقه وجود دارد.برخی از این مناطق می توان بازدید کرد. در میان غارها بهترین  Buyukduden، Altinbesik، Dudencik، Kocain شناخته شده است.

از نقاط زمین شناسی و زیبایی شناختی است.در برخی از نقاط کوه های دارای رودخانه های نزولی که از دره این کوه ها خارج می شود.بهترین دره های کوپورلو کانیون (کانیون با پل) شناخته شده است.بخشی از آنها از سمت غرب کوه به دریا و بخشی از آنها به خلیج راه دارد.در این مکان زمینی برای کشاورزی وجود ندارد.در بسیاری از بخش های آن قسمت شمال و شمال شرق هر دو دشت توسط رودخانه های کوتاه با جریان آب آروم تشکیل شده است.از غرب به شرق در میان این رودخانه ها مهم ترین آنها عبارتند از کندیر، دودن، آکسو، ماناوگات، آلارا و کرگی است.برخی از نقاط آنتالیا دارای آبشارهای فوق العاده مانند ماناوگات، کورشونلو، پایین و بالا دودن و ... و برخی از رودخانه های دیگر مانند Oymapinar و Karacaoren سدها بعنوان بناهای تاریخی می توان نام برد.

از کوه های بلند به جز لبه جنوبی منطقه در برابر حوادث آب و هوای سرد محافظت کرد.وجوا آب و هوای معتدل و رودخانه ها و دشت ها باعث شده محیطی مناسب برای کشاورزی انتخاب شود.آنتالیا و مناطق اطرلف تحت تاثیر آب و هوا دریا مدیترانه قرار گرفته است.این آب و هوا ممکن است به زودی توسط زمستان ولرم و تابستان های گرم و خشک با بارش قابل توجهی باشد.

دشت vatery  میزبان کشت بسیاری از انواع مختلف میوه و سبزیجات و مرکبات پوشش داده شده است.در این منطقه پرورش گل نیز جایگاه مهمی دارد.میوه های مانند کیوی و موز که در مناطق گرمسیری به عمل می اید در این منطقه بار می دهد.در واقع در فصل زمستان هیچ برف و سرمایی وجود ندارد برای همین گلخانه ها برای تبدیل شدن به منطقه رواج داشته است.کشاورزی، صنعت و گردشگری از مهم ترین بخش ها در اقتصاد آنتالیا و حومه می باشد.